Difference between revisions of "HPC:R&D"
Jump to navigation
Jump to search
| Line 3: | Line 3: | ||
<center> | <center> | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
| − | !style="width: | + | !style="width: 16%;" | Item |
| − | !style="width: | + | !style="width: 16%;" | Engineer |
| − | !style="width: | + | !style="width: 16%;" | Wiki Doc |
| − | !style="width: | + | !style="width: 16%;" | Sales Training |
| − | !style="width: | + | !style="width: 16%;" | Tech Training |
| + | !style="width: 16%;" | Blog Post | ||
|- | |- | ||
| − | ! Linux (general) || || || || | + | ! Linux (general) || Michael || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! RHEL / Centos 7 || || || || | + | ! RHEL / Centos 7 || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! Cloudx / Open Stack || || || || | + | ! Cloudx / Open Stack || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! Qluster || || || || | + | ! Qluster || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! Allinea || || || || | + | ! Allinea || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! ANSYS || || || || | + | ! ANSYS || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! Ceph || || || || | + | ! Ceph || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! Lustre || || || || | + | ! Lustre || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! Exablaze / 10GB cards || || || || | + | ! Exablaze / 10GB cards || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! Infiniband || || || || | + | ! Infiniband || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! ARM 64 || || || || | + | ! ARM 64 || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! Jetson / Carma || || || || | + | ! Jetson / Carma || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! Xeon Phi || || || || | + | ! Xeon Phi || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! Bright / Panasa / Openstack || || || || | + | ! Bright / Panasa / Openstack || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! AMD GPUs || || || || | + | ! AMD GPUs || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! Haswell || || || || | + | ! Haswell || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! Mellanox UFW || || || || | + | ! Mellanox UFW || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! OpenCL || || || || | + | ! OpenCL || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! RHSS || || || || | + | ! RHSS || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! Hepspec v3 || || || || | + | ! Hepspec v3 || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! Linpack V3 || || || || | + | ! Linpack V3 || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! Twin^2 Power bench || || || || | + | ! Twin^2 Power bench || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! Hadoop || || || || | + | ! Hadoop || || || || || |
|- | |- | ||
| − | ! Hadoop / Rocks || || || || | + | ! Hadoop / Rocks || || || || || |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
</center> | </center> | ||
Revision as of 08:08, 22 September 2014
HPC r&d
| Item | Engineer | Wiki Doc | Sales Training | Tech Training | Blog Post |
|---|---|---|---|---|---|
| Linux (general) | Michael | ||||
| RHEL / Centos 7 | |||||
| Cloudx / Open Stack | |||||
| Qluster | |||||
| Allinea | |||||
| ANSYS | |||||
| Ceph | |||||
| Lustre | |||||
| Exablaze / 10GB cards | |||||
| Infiniband | |||||
| ARM 64 | |||||
| Jetson / Carma | |||||
| Xeon Phi | |||||
| Bright / Panasa / Openstack | |||||
| AMD GPUs | |||||
| Haswell | |||||
| Mellanox UFW | |||||
| OpenCL | |||||
| RHSS | |||||
| Hepspec v3 | |||||
| Linpack V3 | |||||
| Twin^2 Power bench | |||||
| Hadoop | |||||
| Hadoop / Rocks |