Difference between revisions of "Labs:HPC Rack"
Jump to navigation
Jump to search
| Line 3: | Line 3: | ||
<center> | <center> | ||
{| class="wikitable" cellpadding=5 style="border:1px; width:100%; background: white" | {| class="wikitable" cellpadding=5 style="border:1px; width:100%; background: white" | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| Rack 1 || ! rowspan=" | + | ! height="25pt" style="background: white" | || colspan="2" height="25pt"| Rack 1 || ! rowspan="43" height="25pt" style="background: white" | || ! colspan="2" height="25pt"| Rack2 || ! rowspan="43" height="25pt" style="background: white" | || ! colspan="2" height="25pt"| Rack 3 |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| Ethernet Switch || ! colspan="2" height="25pt"| Ethernet Switch || ! colspan="2" height="25pt"| Ethernet Switch | + | ! 42 || colspan="2" height="25pt"| Ethernet Switch || ! colspan="2" height="25pt"| Ethernet Switch || ! colspan="2" height="25pt"| Ethernet Switch |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" height="25pt" style="background: white"| || ! colspan="2" height="25pt"| Qlogic Switch | + | ! 41 || colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" height="25pt" style="background: white"| || ! colspan="2" height="25pt"| Qlogic Switch |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="2" style="background: rosybrown" | [[Labs:_HPC_Servers#X9_2U_Twin2 | x9 twin]] || ! rowspan="3" style="background: lightblue" | SBB1 | + | ! 40 || colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="2" style="background: rosybrown" | [[Labs:_HPC_Servers#X9_2U_Twin2 | x9 twin]] || ! rowspan="3" style="background: lightblue" | SBB1 |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 39 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="2" style="background: rosybrown" | [[Labs:_HPC_Servers#H8_2U_Twin2 | H8 twin]] | + | ! 38 || colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="2" style="background: rosybrown" | [[Labs:_HPC_Servers#H8_2U_Twin2 | H8 twin]] |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| || ! rowspan="3" style="background: lightblue" | SBB2 | + | ! 37 || colspan="2" height="25pt"| || ! rowspan="3" style="background: lightblue" | SBB2 |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="2" style="background: rosybrown" | x8 Twin | + | ! 36 || colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="2" style="background: rosybrown" | x8 Twin |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 35 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="2" style="background: rosybrown" | x10 || ! rowspan="3" style="background: lightblue" | SBB3 | + | ! 34 || colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="2" style="background: rosybrown" | x10 || ! rowspan="3" style="background: lightblue" | SBB3 |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 33 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="2" style="background: white" | | + | ! 32 || colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="2" style="background: white" | |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| || ! rowspan="3" style="background: lightblue" | SBB4 | + | ! 31 || colspan="2" height="25pt"| || ! rowspan="3" style="background: lightblue" | SBB4 |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="1" style="background: lightgreen" | GPU1 | + | ! 30 || colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="1" style="background: lightgreen" | GPU1 |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="1" style="background: lightgreen" | GPU2 | + | ! 29 || colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="1" style="background: lightgreen" | GPU2 |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="1" style="background: lightgreen" | GPU3 || ! rowspan="2" style="background: lightblue" | SBB5 | + | ! 28 || colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="1" style="background: lightgreen" | GPU3 || ! rowspan="2" style="background: lightblue" | SBB5 |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="1" style="background: lightgreen" | GPU4 | + | ! 27 || colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="1" style="background: lightgreen" | GPU4 |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="2" style="background: lightgreen" | GPU5 || ! rowspan="2" style="background: white" | | + | ! 26 || colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="2" style="background: lightgreen" | GPU5 || ! rowspan="2" style="background: white" | |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 25 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="2" style="background: lightgreen" | GPU6 || ! rowspan="4" style="background: springgreen" | Cloud Viridis | + | ! 24 || colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="2" style="background: lightgreen" | GPU6 || ! rowspan="4" style="background: springgreen" | Cloud Viridis |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 23 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan=" | + | ! 22 || colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="15" style="background: white" | |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 21 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| || ! rowspan="2" style="background: springgreen" | Midway Viridis | + | ! 20 || colspan="2" height="25pt"| || ! rowspan="2" style="background: springgreen" | Midway Viridis |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 19 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| || ! rowspan=" | + | ! 18 || colspan="2" height="25pt"| || ! rowspan="10" style="background: white" | |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 17 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 16 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 15 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 14 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 13 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 12 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 11 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 10 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 9 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| || | + | ! 8 || colspan="2" height="25pt"| || ! rowspan="4" style="background: dodgerblue" | Fat Twin 1 |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 7 || colspan="2" height="25pt"| || ! colspan="2" rowspan="7" style="background: lightcoral" | BLADES |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 6 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 5 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 4 || colspan="2" height="25pt"| || ! rowspan="4" style="background: dodgerblue" | Fat Twin 2 |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 3 || colspan="2" height="25pt"| |
|- | |- | ||
| − | ! colspan="2" height="25pt"| | + | ! 2 || colspan="2" height="25pt"| |
| + | |- | ||
| + | ! 1 || colspan="2" height="25pt"| | ||
|} | |} | ||
</center> | </center> | ||
Revision as of 10:47, 14 May 2014
HPC Rack
| Rack 1 | Rack2 | Rack 3 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 42 | Ethernet Switch | Ethernet Switch | Ethernet Switch | |||||
| 41 | Qlogic Switch | |||||||
| 40 | x9 twin | SBB1 | ||||||
| 39 | ||||||||
| 38 | H8 twin | |||||||
| 37 | SBB2 | |||||||
| 36 | x8 Twin | |||||||
| 35 | ||||||||
| 34 | x10 | SBB3 | ||||||
| 33 | ||||||||
| 32 | ||||||||
| 31 | SBB4 | |||||||
| 30 | GPU1 | |||||||
| 29 | GPU2 | |||||||
| 28 | GPU3 | SBB5 | ||||||
| 27 | GPU4 | |||||||
| 26 | GPU5 | |||||||
| 25 | ||||||||
| 24 | GPU6 | Cloud Viridis | ||||||
| 23 | ||||||||
| 22 | ||||||||
| 21 | ||||||||
| 20 | Midway Viridis | |||||||
| 19 | ||||||||
| 18 | ||||||||
| 17 | ||||||||
| 16 | ||||||||
| 15 | ||||||||
| 14 | ||||||||
| 13 | ||||||||
| 12 | ||||||||
| 11 | ||||||||
| 10 | ||||||||
| 9 | ||||||||
| 8 | Fat Twin 1 | |||||||
| 7 | BLADES | |||||||
| 6 | ||||||||
| 5 | ||||||||
| 4 | Fat Twin 2 | |||||||
| 3 | ||||||||
| 2 | ||||||||
| 1 | ||||||||